Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řecko

Řecko leží v jihovýchodní Evropě, sestává se z pevninské části a z několika velkých a množství menších a nejmenších ostrovů. Na severu hraničí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem, na západě, jihu a východě je obklopeno moři. Průzračné moře omývá plochu 50 000 čtverečních mílí řecké pevniny a vytváří příjemné středomořské klima.

Pevninská část Řecka je na západě značně hornatá, pro východ je charakteristické poměrně ploché pobřeží s přirozenými přístavy. Pohoří často dosahují výšky přes 2 000 m, nejvyšší horou Řecka je OLYMP (2 917 m) dle pověstí bájné sídlo bohů. Přímo pod tímto pohořím se nachází letovisko LEPTOKARIA.

Nejvíce ostrovů je v Egejském moři, táhnou se od řecké pevniny až po turecké pobřeží. Největším řeckým ostrovem je KRÉTA.

Řecko má středomořské podnebí se suchým a horkým létem a deštivější zimou, v horách je chladné podnebí. Průměrná doba slunečního svitu činí 2500 – 3 000 hodin ročně. Každé roční období má své kouzlo. Jaro přichází na počátku dubna, kdy tisíce středomořských květin rozkvetou všemi barvami. Horké období začíná v květnu. Teploty dosahují v průměru 27C, ale mohou se vyšplhat až na 40°C. Chladivý vánek zmírňuje horka na pobřeží i na ostrovech. Průzračný vzduch a sluneční světlo dávají vyniknout kráse krajiny. Zimy jsou v nížinách teplé a vlhké, na horách občas i sněží.

Milovníci slunce přijíždějí do Řecka v létě, milovníci historie po celý rok. Slávu starověkých civilizací připomínají velkolepé antické ruiny, které se nacházejí zejména ve středním a jižním Řecku a na ostrovech. Z doby bronzové ( 2000-1100 př. n. l. ) pocházejí mínójské paláce v krétských městech Knóssos, Festos a Mália, opevněná městaMykény a Tiryns na Peloponésu a staré město Théra na stejnojmenném ostrově. Athénská Akropolis je největším objektem architektury klasického období (500 – 300 př. n.l.).

Velkými lákadly turistů jsou i starobylá města Delfy Olympia a také pozůstatky posvátného města Dilos. Rozlehlý amfiteátr v Epidauru, z něhož je nádherná vyhlídka na nížinu Argolis a ódeion Heroda Attika na úpatí Akropole jsou dějištěm mezinárodních uměleckých festivalů.

Mezi byzantskými památkami vynikají elegantní kostely a kláštery zdobené mozaikami. Soluň, která byla druhým největším byzantským městem a v roce 1997 evropskou kulturní metropolí, oplývá bohatstvím kostelů. Kláštery v Dafni a Osios Loukas jsou proslulé svou architekturou i uměleckými poklady.

Benátská a francká nadvláda na počátku 13. století obohatila řecké mysy a ostrůvky malebnými hrady a opevněnými městy, jako jsou Monemvasia, Náxos, Koróni a ze všech nejkrásnější Rhodos.

Po tisíciletí převládá pěstování obilovin, vinné révy a olivovníků. Vinná réva se pěstuje především na ostrovech v Jónském a Egejském moři, ve středním Řecku, na Krétě a na západním a severním Peloponésu. Ve výrobě olivového oleje je Řecko na třetím místě na světě. V posledních desetiletích se zvyšuje význam pěstování citrusových plodin. Chov dobytka je rozšířen ve výše položených oblastech.

Antické kulturní památky a historická místa spolu se slunečným a teplým podnebím vytvářejí ideální podmínky pro turistický ruch, který je významným zdrojem příjmu.

 
 

 Kontakt


Statistiky

Online: 1
Celkem: 14724
Měsíc: 313
Den: 17